Wypadanie włosów u dzieci – czy to jest normalne?

wypadające włosy u dziecka

Włosy – nie tylko te na głowie – w naturalny sposób wypadają, a w ich miejsce pojawią się nowe. Gdy ten proces staje się zbyt intensywny, mogło dojść np. do osłabienia włosów niekorzystnym działaniem kosmetyków, brakiem odpowiedniej higieny, różnymi chorobami ogólnoustrojowymi. Problemy te pojawiają się jednak najczęściej u osób dorosłych. Co jednak w sytuacji, gdy włosy wypadają w znacznie młodszym wieku?

Dlaczego wypadają włosy?

Nadmierne wypadanie włosów to najczęściej efekt niewłaściwego traktowania fryzury, używania zbyt silnych kosmetyków, przesuszania włosów suszarką (zwłaszcza gorącym powietrzem), malowania ich, rozjaśniania itd. Nie dotyczy to jednak dzieci, bo w ich przypadku niczego takiego się nie stosuje, dlatego też szukać trzeba gdzie indziej przyczyn tego negatywnego zjawiska. W związku z tym, że maluchy nie mają jeszcze zbyt obfitych czupryn, wszelkie zmiany ilościowe włosów są bardzo łatwe o zauważenia. Można, a nawet trzeba, skonsultować to z lekarzem, który najprawdopodobniej zleci wykonanie dodatkowych badań. Niektóre przypadki to tylko lekkie przerzedzanie się fryzury, inne wywołują powstawanie na głowie łysych placków, które widać z daleka. Jakie mogą być przyczyny tego typu dolegliwości?

Wypadanie włosów u dzieci

Problemem dotyczącym wypadania włosów u dzieci powinien zająć się lekarz pediatra lub dermatolog zajmujący się małymi pacjentami. Tacy lekarze mają duże doświadczenie i odpowiednią wiedzę, więc są w stanie na podstawie kilku tylko objawów skierować się w stronę właściwej diagnozy. Wypadanie włosów może być związane na przykład z grzybicą – jak najbardziej zdarzają się grzybice zlokalizowane właśnie na skórze głowy. W tym przypadku bezpośrednim powodem zmiany gęstości fryzury jest powstawanie niewielkich wyłysień, a właściwie miejsc złuszczonej skóry, na której rosnące włosy szybciej się niszczą, łamią lub wypadają. Takich „ognisk” może być bardzo dużo. Na szczęście jest dość prosta terapia, która  może zostać zastosowana u dzieci w dowolnym wieku. Trzeba uważać na możliwość zarażenia się grzybicą, więc na czas leczenia nie należy nadużywać kontaktu z dzieckiem ani korzystać z tych samych przyborów kosmetycznych. Choremu podaje się lek w postaci doustnej oraz stosuje specjalne szampony, które należy używać zgodnie z zaleceniami lekarza.

Wypadające włosy u dziecka

Inną przyczyną odpowiedzialną za wypadanie włosów u malucha jest choroba skóry głowy znana pod nazwą łysienie plackowate. Jest to jedna z chorób autoimmunologicznych, więc jako takiej nie da się jej całkowicie zwalczyć. Leczenie polega na uśpieniu reakcji układu odpornościowego. Łysienie plackowate łatwo rozpoznać, bo wywołuje powstawanie charakterystycznych „placków” o okrągłym lub zbliżonym kształcie. W tych miejscach nie rosną włosy, a powierzchnia skóry wygląda jak lekko oparzona. Po jakimś czasie takich ognisk tworzy się znacznie więcej, niekiedy może dojść nawet do całkowitej utraty owłosienia nie tylko na głowie. Wyłysieć mogą również np. brwi. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia można ten proces powstrzymać, ale najczęściej niezbędne jest regularne stosowanie zaleconych preparatów oraz często przestrzeganie specjalnej diety

notatka