Sposoby na przejedzenie

sposoby na przejedzenie

Jedzenie to jedna z najprzyjemniejszych czynności, więc dość łatwo jest przesadzić i zjeść za dużo. Najczęściej dzieje się to przy różnych okazjach, na przykład podczas świąt lub imprez, kiedy stoły uginają się od wielu smacznych potraw. Chociaż większość osób wie, że efekty przejedzenia mogą być opłakane, ciężko powstrzymać się od spróbowania wszystkich przyrządzonych smakołyków. Na szczęście istnieją sposoby, by choć częściowo zniwelować przykre skutki kilku chwil przyjemności.

Sposoby na przejedzenie

Może to dziwnie zabrzmieć, ale w kwestii przejedzenia jak najbardziej możliwa jest profilaktyka. Jak to działa? Trzeba odpowiednio przygotować potrawy, dbając o ich skład, zawartość kalorii oraz walory smakowe. Wiele z produktów, których używa się do przyrządzania dań, ma swoje niskokaloryczne odpowiedniki, niewiele różniące się smakiem. Można wykorzystać margarynę zamiast masła, mleko z niższą zawartością tłuszczu zamiast 3,2%, ryby słodkowodne zamiast słonowodnych itd. Dzięki temu uda się zniwelować efekty przejedzenia niejako z wyprzedzeniem. Taką metodę można wdrożyć przed każdą większą uroczystością, dzięki czemu goście wstaną od stołu w świetnych humorach i będą mieć mnóstwo energii na spacery, zabawę i różne inne rodzaje aktywności.

Zioła na przejedzenie

Już powstałe konsekwencje nadmiernego raczenia się jedzeniem pomogą złagodzić herbatki ziołowe. Warto mieć w domu przynajmniej kilka rodzajów ziół; czy to zbieranych samodzielnie, czy też kupionych w aptece w formie wygodnych saszetek. Można je pić zarówno profilaktycznie, jak też dopiero wtedy, gdy zaistnieje konkretny powód. Większość ziół da się łączyć w celu uzyskania bardziej wartościowej kompozycji. Najlepsze są oczywiście te przygotowane samodzielnie. Jeśli zbiera się zioła, można dołożyć starań, by pochodziły one z czystej okolicy (miejsc położonych z dala od dróg, wysypisk itd.) oraz były suszone bez pośpiechu, w przewiewnych osłonach lub np. na poddaszu. Dzięki temu zachowują wszystkie właściwości. Herbatki czy napary z ziół można pić kilkakrotnie w ciągu dnia, nawet profilaktycznie, zanim jeszcze zacznie się jeść ciężkostrawne dania i duże ilości słodyczy.

Ból żołądka po jedzeniu

Najczęściej spotykane efekty przejedzenia to utrata apetytu, nudności, mdłości, wzdęcia, jak również bóle brzucha. Objawy te nie są zbyt dotkliwe, ale mogą utrudnić chodzenie do pracy, szkoły, dowolną aktywność. Żeby sobie pomóc, trzeba ograniczyć jedzenie, czyli zdecydowanie zaprzestać spożywania ciężkostrawnych, choć na pewno smacznych dań na rzecz różnych zdrowych przekąsek typu pieczywo chrupkie, kleik, gotowana marchewka. Należy również dużo pić, przy czym najlepsza będzie przegotowana woda lub niegazowana mineralna. Oczywiście świetne będą herbatki ziołowe, na przykład miętowa, rumiankowa. Taką kurację trzeba stosować do czasu ustąpienia objawów. Można skorzystać również ze specjalnych preparatów dostępnych bez recepty w aptekach lub często też sklepach spożywczych. Stawiają szybciej na nogi, ale ostateczny efekt zależy od nasilenia dolegliwości oraz podatności osoby, która z tego korzysta.

notatka