Odżywki i suplementy dla sportowców – czy warto je stosować?

kreatyna

Uprawianie sportu wymaga nie tylko pasji oraz poświęcania jej dużej ilości swojego czasu. Niezbędna jest także świetna kondycja, dzięki której możliwe będzie ciągłe poprawianie osiągów, wygrywanie konkursów, czerpanie mnóstwo radości z pokonywania rywali. W życiu każdego sportowca dużą rolę odgrywa dieta – trzeba dostarczać organizmowi większą niż normalnie liczbę kalorii, ale również dbać o różnorodność posiłków, zawartość odpowiednich składników odżywczych i witamin. Nie jest więc dziwne, że niektórzy sięgają po specjalnie przygotowane odżywki i suplementy.

Odżywki dla sportowców – wybór i zastosowanie

Istnieje dużo preparatów stworzonych specjalnie dla sportowców – są to odżywki, suplementy diety, spalacze tłuszczu. Wybierając produkt dla siebie należy wiedzieć, że wśród dostępnych propozycji są też takie, które uważa się w środowisku sportowym za nielegalne. Są to tzw. substancje dopingujące, więc za ich stosowanie można zostać zdyskwalifikowanym podczas różnego rodzaju turniejów, zawodów czy imprez sportowych. Nie należy mylić ich z dozwolonymi i przydatnymi produktami takimi jak odżywki na masę, odżywki wspomagające spalanie tłuszczu, które przeważnie są dostępne w aptece lub innym renomowanym sklepie zupełnie legalnie i bez recepty. Klientami są zazwyczaj mężczyźni, w związku z tym, że korzystanie z takich wspomagaczy może dość szybko dać efekty polegające na znacznym przyroście masy mięśniowej.

Kreatyna i inne polecane produkty

Jednym z popularnych suplementów diety stosowanym przez sportowców i amatorów jest kreatyna. To naturalny aminokwas, który można jednak przyjmować również jako zewnętrzny suplement. Kreatyna dostępna jest przeważnie w wygodnej formie zawiesiny do rozpuszczania, dzięki czemu każda porcja jest świeża i skoncentrowana. Po ten suplement sięgają najczęściej osoby intensywnie ćwiczące, na przykład na siłowni. Efektem nawet jednorazowego przyjęcia kreatyny jest zwiększenie wytrzymałości organizmu, a jeśli będzie podawana regularnie, spowoduje przyrost masy mięśniowej, doda energii, pozwoli zbudować efektowną umięśnioną sylwetkę. Ideą działania takiego aminokwasu jest przekształcanie masy ciała w masę mięśniową, przez co niekoniecznie traci się na wadze, ale zanika zbędny tłuszcz. Istotne jest, by nie przesadzać z ilością suplementu oraz podczas „kuracji” sporo pić – zapewni to lepsze efekty i uchroni przed odwodnieniem.

Suplementy dla sportowców

Suplementy różnego rodzaju pozwalają szybciej osiągnąć określony cel – zbudować sylwetkę, o jakiej marzy wielu sportowców. Nie działają same, więc na pewno nie obejdzie się bez intensywnego wysiłku fizycznego, ale będzie on łatwiejszy dzięki dobrze dobranym odżywkom. Trzeba uważać, by sięgać tylko po odżywki ze sprawdzonego źródła, jak również nie przedawkowywać żadnego ze środków. Niektóre mogą wywoływać lekkie skutki uboczne, zwłaszcza jeśli miesza się je ze sobą lub stosuje w zbyt dużych ilościach. Dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, który podsunie odpowiednie preparaty i zaleci konkretny kierunek, w jakim należy podążać.

notatka