Jak poprawić jakość nasienia męskiego?

jak-poprawic-jakosc-nasienia

Czasem kłopoty z zajściem przez kobietę w ciążę nie muszą być związane jedynie z jej osobistymi niedyspozycjami. Równie dobrze mogą być związane z jakością nasienia partnera, których przecież nie można sprawdzić gołym okiem. Zanim udacie się do lekarza warto spróbować naturalnych sposobów na zwiększenie szans zajścia w ciążę. Jeśli zastanawiacie się, jak poprawić jakość nasienia, przeczytajcie poniższe porady.

Co wpływa na jakość nasienia?

Do zapłodnienia komórki jajowej może nie dojść, jeśli ruchliwość plemników jest zbyt mała – nie mają możliwości odpowiednio szybkiego poruszania się ani w śluzie w szyjce macicy, ani w układzie rozrodczym. Problemem jest również produkcja niewielkiej liczby plemników – to oczywiste, że im więcej ich będzie, tym szanse na zapłodnienie są większe. Ważna jest też sama morfologia, a więc ni mniej, ni więcej, tylko jakość nasienia i ich zdatność do spełnienia swojej roli. Tutaj najczęściej problemem jest nieodpowiednia dieta, brak właściwym składników mineralnych czy nieprawidłowa budowa. Na wszystkie te problemy jednak można znaleźć wyjście i rozwiązanie.

Odpowiednia dieta – wzmocnienie nasienia

Zawsze najlepiej zacząć od tego, co jest najbliżej nas. Tym, co wpływa na jakość nasienia, jest przede wszystkim odpowiednia dieta, bogata w składniki mineralne niezbędne dla mężczyzny. Najważniejsze będzie więc, wedle ostatnich badań naukowych, wzbogacenie diety o antyoksydanty, które można znaleźć w pomidorach, czerwonym winie, kukurydzy, szpinaku, cytrusach, zielonej herbacie, olejach roślinnych. Antyoksydanty to przede wszystkim witamina E oraz C, jony cynku, selenu i manganu, koenzym Q10, barwniki – likopen, katechina, luteina. Mają one wpływ na jakość spermy, ruchliwość plemników, ilość spermy podczas jednego wytrysku czy ilość plemników przypadających na każdorazowy wytrysk.

Zmiana trybu życia ma wpływ na jakość nasienia

Jak się okazuje, a niewielu w to może uwierzyć, tryb prowadzonego życia również ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o jakość spermy. Wzmocnienie nasienia musi być więc związane w pierwszej kolejności z wyeliminowaniem lub maksymalnym ograniczeniem stresu w życia, gdyż on również wpływa na to, co mężczyzna produkuje. Najlepiej przeciwdziałają temu ćwiczenia, ale te na świeżym powietrz, przy czym jednocześnie odradzaną aktywnością będzie jazda na rowerze – przegrzewanie jąder jest bowiem niewskazane dla prawidłowej ilości produkowanych plemników. Czytaj też: Jak szybko zajść w ciążę? Sposoby na zwiększenie płodności

Dobrze jest o fakcie przegrzewania okolic intymnych pamiętać zawsze – należy unikać przegrzewania tych okolic na przykład przez trzymanie na kolanach laptopa. Podobnie wpływać może utrzymywanie w pomieszczeniach zbyt wysokiej temperatury oraz zaduchu. Niepokojąca dla mężczyzn powinna być też nadwaga, gdyż wysoka zawartość tłuszczu w organizmie hamuje produkowanie męskich hormonów płciowych, bez których poczęcie dziecka jest niemożliwe. Utrzymywanie prawidłowej wagi ciała powinno więc również należeć do zadań, jakie mężczyzna powinien przed sobą postawić.

notatka