Dla kobiet – kwas foliowy a ciąża

dla-kobiet-kwas-foliowy-a-ciaza

Suplementacja kwasu foliowego jest niezbędna i obowiązkowa, jeżeli planuje się dziecko. Mowa tutaj o zażywaniu tego suplementu minimum trzy miesiące przed planowaną ciążą. Dzięki niemu dziecko rozwija się prawidłowo, zmniejsza się znacznie ryzyko wystąpienia powikłań i chorób w układzie nerwowym. Kwas foliowy w ciąży zalecają wszyscy specjaliści i przepisują go jako jeden z obowiązkowych elementów, który należy regularnie, codziennie zażywać. Zazwyczaj suplementacja trwa do 12. tygodnia ciąży.

Kwas foliowy, a ciąża

Kiedy nie przyjmujemy suplementu diety, którym jest kwas foliowy, ciąża może być poważnie zagrożona. Kobiety ciężarne są bardzo narażone na niedobory w tej kwestii. Bez kwasu foliowego komórki nie mogą prawidłowo rosnąć i się reprodukować. Z tego powodu, jeżeli kwasu foliowego jest za mało, następuje powstawanie wad ośrodkowego układu nerwowego, a także niedorozwój łożyska. W najgorszych przypadkach dochodzi nawet do poronień lub mniejszej masy ciała u noworodka.
Wrodzone wady cewy moczowej są bardzo częstym zjawiskiem w Polsce. Dlaczego? Ponieważ liczba dzieci z wadami cewy nerwowej to aż dwoje maluchów na tysiąc. Co gorsza, właśnie zdrowi rodzice rodzą takie dzieci, chociaż jeszcze nigdy wcześniej w ich rodzinach nie miało to miejsca. Cewa nerwowa jest początkiem układu nerwowego u każdego człowieka. Już w drugim tygodniu ciąży zaczyna się ona kształtować, a później z kolei przekształca się w mózg oraz rdzeń kręgowy. Jeśli podczas procesu zamykania cewy dojdzie do jej nieszczelności, wtedy płyny owodniowe wciąż będą miały kontakt z rozwijanymi organami, o których wyżej wspomniano.

Czym skutkuje niedobór kwasu foliowego?

Jeżeli kobieta, która spodziewa się dziecka, nie przyjmowała kwasu foliowego przed zajściem w ciążę, a także nie prowadzi takiej suplementacji również w trakcie ciąży, może dojść do wielu komplikacji, które będą przyczyną poważnych wad u dziecka, a nawet przyczyną jego śmierci z powodu wieloaspektowej niewydolności. Najczęściej konsekwencjami braku kwasu foliowego jest rozszczep kręgosłupa, przepuklina mózgu lub bezmózgowie. Brzmi to bardzo poważnie i właśnie takie jest. Nie należy zatem w żaden sposób unikać suplementacji, lecz stosować ją zgodnie z zaleceniami lekarskimi.

Kwas foliowy w ciąży. Dawka

Nie wystarczy po prostu udać się do apteki o poprosić o stosowny suplement. Najpierw należy uzgodnić wszystko z lekarzem, ponieważ przeprowadzi on wywiad z pacjentką i na tej podstawie ustali, jaka dawka kwasu foliowego będzie najlepsza. Niemniej jednak kobiety najczęściej przyjmują na dzień 0,4 mg tego preparatu. Jak długo najlepiej będzie przyjmować kwas ciążowy? Minimum to trzy miesiące przed planowanymi staraniami o dziecko. Jeśli natomiast ma się takie życzenie, suplementację można prowadzić profilaktycznie także bez planów. Jeżeli kobieta współżyje, wtedy najlepiej będzie, jeśli zacznie przyjmować ten suplement. To największa gwarancja, że nawet w razie niespodziewanej ciąży dziecko będzie miało zapewnioną opiekę na najwyższym poziomie oraz wszystkie niezbędne składniki, w tym właśnie jakże ważny kwas foliowy, do dalszego rozwoju, a potem do szczęśliwego i zdrowego życia.

notatka