Czym grozi niedobór witaminy d w ciąży?

czym-grozi-niedobor-witaminy-d-w-ciazy

Ciąża to dla kobiety trudny okres, podczas którego musi zaopatrywać w niezbędne składniki odżywcze nie tylko siebie, ale również rozwijające się w jej macicy dziecko. Konieczna bywa odpowiednia suplementacja, zwłaszcza jeśli podczas badań kontrolnych zostaną wykryte różne niedobory. Zaniedbanie tej kwestii może przynieść poważne konsekwencje zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Warto nie tylko ułożyć zbilansowaną dietę, ale też regularnie się badać. Przykładowo, brak odpowiednich ilości witaminy D może grozić zachorowaniem na cukrzycę ciążową oraz uniemożliwić prawidłowy rozwój płodu.

Przyjmujemy witaminy w ciąży

Kobiety w ciąży często uzyskują od prowadzącego lekarza wytyczne co do ewentualnych suplementów, z jakich mają korzystać, by zachować właściwy poziom witamin, makro- i mikroelementów. Niejednokrotnie zapisywany im jest specjalny preparat multiwitaminowy. Witaminy można uzupełniać również za pomocą diety, jednak powinien ją ułożyć również lekarz, bo ważne jest, by nadrabiając niedobory witamin, przypadkiem ich nie przedawkować. Jadłospis musi być urozmaicony, kompletny i zapewniać wysoką smakowitość przyrządzanych dań, bo w ciąży bywa różnie z apetytem. Wśród wspomnianych składników bardzo istotna jest witamina D, o której suplementacji wspominają przeważnie wszyscy lekarze.

Dlaczego witamina d w ciąży jest tak ważna?

Podawanie witaminy d w czasie ciąży ma duże znaczenie dla zdrowia matki i dziecka. Wykrycie niedoboru tej witaminy niesie ze sobą poważne skutki, zaburzony może być na przykład przebieg ciąży – brak odpowiednich ilości składnika niesie ryzyko niewłaściwego rozwoju płodu, jak również tzw. rzucawki czy zapalenia pochwy. Znacznie częściej też może zaistnieć konieczność wykonania cesarskiego cięcia.

Bardzo groźne są też konsekwencje braku witaminy D dla płodu. Mogą pojawić się między innymi deformacje mózgu, układu kostnego, przez co dziecko urodzi się znacznie słabsze i z wadami wrodzonymi, z których część może być nieoperacyjna i trzeba będzie z nimi żyć. Przy naprawdę znacznych niedoborach może dojść nawet do poronienia, więc brak witaminy D okazuje się mieć śmiertelne konsekwencje. To dobitnie świadczy o tym, że warto pomyśleć o kontrolowaniu poziomu tego składnika i podjęciu suplementacji, jeśli jest to potrzebne.

Witamina d dla kobiet

Świadomość przyszłych mam na temat znaczenia witaminy D jest dość niska. Przeprowadzone badania statystyczne mają bardzo niepokojące wyniki – znakomita większość kobiet w ciąży zmaga się z potężnym niedoborem tego składnika. Panie nie wiedzą, jak ważna jest to witamina i jak bardzo mogą w ten sposób zaszkodzić sobie i dziecku.

W dzisiejszych czasach podjęcie odpowiedniego leczenia niedoboru nie jest ani trochę trudne, wystarczy zakupić suplement zapisany przez lekarza i regularnie się badać. Do tego dochodzi dobrze skonstruowana dieta oraz zaopatrywanie organizmu w witaminę D poprzez korzystanie ze słońca w bezpiecznych godzinach. Preparaty dla kobiet zawierają często różne witaminy w sugerowanych dziennych dawkach. Żeby nie przesadzić, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.

notatka