Czy wiesz, jak pozbyć się wzdęć?

czy-wiesz-jak-pozbyc-sie-wzdec

Wzdęcia są dokuczliwe i niestety często spotykane, do tego przeważnie występują wspólnie z innymi objawami ze strony układu pokarmowego, na przykład zaparciami czy mdłościami. Czy można się ich pozbyć? Zadbanie o swoją dietę oraz odpowiednią porcję aktywności pozwoli wyeliminować wzdęcia ze swojego życia raz na zawsze. Możesz wykorzystać do tego odpowiednie zioła, które staną się dobrym zamiennikiem niektórych niezdrowych produktów chętnie spożywanych w dzisiejszych czasach.

Czym są wzdęcia i dlaczego aż tak ich nie lubimy?

Wzdęcie jest charakterystyczną dolegliwością dotyczącą układu pokarmowego. Podczas jego trwania odczuwa się wrażenie posiadania brzucha wypełnionego powietrzem – jest pełny i wydaje odgłosy przypominające przelewanie się czegoś, bulgotanie. Często wiąże się to z mdłościami, jak również z nadmierną produkcją „wiatrów”. Nieprzyjemne i nieco krępujące cechy charakterystyczne dla wzdęcia sprawiają, że chcemy ich unikać. Żeby było to możliwe, warto sprawdzić, jakie są przyczyny doprowadzające do tego zjawiska. Przeważnie wzdęcie powstaje w związku z różnymi doraźnymi problemami z trawieniem – albo chodzi o ciężkostrawne jedzenie, albo też zbyt niską sprawność jelit.

W jednym i w drugim przypadku można sobie pomóc i to w długofalowy sposób (doraźnie też, ale jest to inna kwestia). Częste wzdęcia bywają wynikiem szczególnie leniwego trybu życia, umiłowaniem do tłustych, obfitych posiłków, ale mogą też mieć swoją przyczynę w różnych chorobach układu pokarmowego lub choćby tymczasowych niedyspozycjach. Za wzdęcia odpowiada np. choroba refluksowa. Dlatego też mając regularne kłopoty tego typu warto udać się do lekarza i poprosić o dokładną diagnostykę – nie ma sensu się męczyć.

Zioła na zaparcia – połącz ruch z ziołowymi herbatkami

Wzdęcia towarzyszące zaparciom i występujące sporadycznie związane są z niezbyt zdrową dietą lub po prostu jednorazowym zjedzeniem czegoś, z czym układ pokarmowy radzi sobie gorzej. Warto mu pomóc i w ten sposób zniwelować wrażenie niekomfortowego wypełnienia jelit gazami. Należy zredukować ilość przyjmowanego pokarmu do czasu, aż objawy ustąpią, a pragnienie gasić ziołowymi herbatkami.

Zioła wykazują wspaniałe działanie w kwestii wszelkich problemów gastrycznych, więc warto mieć je w swojej apteczce. Jedną z metod pozwalających dość szybko usunąć wzdęcie jest sprowokowanie gazów, nie należy jednak stosować tego sposobu mając w planach np. spotkanie czy wyjazd – efekty będą prawdopodobnie dość krępujące. Dla osób aktywnych niezłym rozwiązaniem będzie też dłuższy spacer, podczas którego warto unikać zmęczenia, sporo pić (dobra będzie niegazowana woda lub wspomniane ziołowe herbatki).

Mięta pieprzowa a wzdęcia

Ziołowe herbatki na wzdęcia mogą uczynić cuda. Dobra jest mięta pieprzowa – w połączeniu np. z koprem włoskim gwarantuje łatwe pozbycie się nagromadzonego w jelitach powietrza podczas wypróżniania się. Inną korzystną kompozycją będzie mięta z imbirem lub imbir z miodem, które można stosować również w formie smacznej profilaktyki.

notatka