Cynk na włosy

Dostarczanie organizmowi różnych składników odżywczych jest niezbędne, jeśli chce się zachować na długo zdrowie i urodę. Jednym z ważnych pierwiastków jest cynk – ten minerał powinien być zawsze w idealnej równowadze (nadmiary i niedobory powodują różne dolegliwości), dzięki czemu można wpłynąć pozytywnie na wygląd włosów i nie tylko. Obawiając się jakichkolwiek problemów w związku z ilością tego pierwiastka w organizmie, warto zrobić badania – nie należy na własną rękę suplementować cynku, bo nadmiar również będzie niewskazany. Wykrycie w badaniach zaburzeń związanych z ilością cynku z pewnością będzie dla lekarza wskazaniem do zapisania suplementu albo odpowiedniej diety.

Cynk w tabletkach na włosy

Osobom, które skarżą się na osłabienie włosów czy też ich wypadanie, często zalecana jest suplementacja cynku – może to zostać zrealizowane za pomocą specjalnie skonstruowanej diety albo też tabletek, które są dostępne w aptekach. Trzeba wiedzieć, że niedobór cynku nie jest problemem wyłącznie kosmetycznym. Ten istotny pierwiastek jest potrzebny do zarządzania białkami w organizmie – można go określić koordynatorem pracy aminokwasów. To jednak nie wszystko; odpowiada za regulację wykorzystywania w organizmie witamin, m.in. A, za produkcję i wydzielanie łoju, jest świetnym i naturalnym antyoksydantem oraz wpływa na usprawnienie działania układu odpornościowego. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że wykrycie problemu z włosami wynikającego z niedoboru cynku jest odkryciem pozwalającym na szybkie zniwelowanie poważnego zagrożenia dla całego organizmu. Gdy cynk jest obecny w odpowiedniej ilości, organizm ludzki lepiej broni się przed drobnoustrojami wywołującymi różne choroby. Obserwuje się więc ogólną poprawę stanu zdrowia, przyjmując tabletki z cynkiem zapisane w celu przywrócenia włosom blasku i witalności.

Cynk a wypadanie włosów

Wzrost włosów i ich zdrowy wygląd zależą od tego, czy w pożywieniu lub z innych źródeł dostarczać się będzie do organizmu odpowiednią ilość składników odżywczych. Potrzebne są m.in. witaminy oraz różne pierwiastki – między innymi wspomniany cynk. Braki „w dostawie” mogą doprowadzić do zahamowania wzrostu włosów, utraty ich połysku, jak również do wielu innych zmian – wypadania, rozdwajania się końcówek. Niedobór jakiegokolwiek ważnego składnika jest wykrywany przez włosy dość szybko. Dzieje się tak dlatego, że włosy, czy też inny niezły wskaźnik – paznokcie – są traktowane przez organizm jako zbędna dekoracja. Jeśli czegoś brakuje, można bez większych problemów i niskim kosztem odciąć zaopatrzenie właśnie dla tych elementów. Kolejna kwestia to równowaga – nadmiar jednego składnika nie zrekompensuje niedoboru drugiego. Włosy reagują na wszelkie tego typu problemy i manifestują to w sposób łatwo rozpoznawalny, czyli np. wypadają (podczas czesania na szczotce czy grzebieniu znajduje się ich więcej niż zwykle, pojawiają się też na poduszce, pod prysznicem itd.), są matowe, źle się układają. Wspomniany cynk jest jednym z ważniejszych składników wpływających na kondycję włosów, więc jego brak na pewno będzie od razu możliwy do zauważenia.

notatka